Z kapelusza damy

ODCINEK 2

Co to jest perfekcjonizm?

Z kapelusza damy odc.2

Z kapelusza damy to seria merytorycznych szkoleń – pigułek wiedzy na temat tego, jak działać skutecznie, jak znaleźć czas dla siebie i przede wszystkim jak radzić sobie z perfekcjonizmem. Dowiesz się również o nowościach i ważnych wydarzeniach. Premierę obejrzysz w każdą środę w samo południe o godz. 12.00 na fanpage Dama Zorganizowana.
Obejrzyj 2 odcinek – Co to jest perfekcjonizm?
Poniżej znajdziesz opis odcinka, dodatkowe materiały oraz informacje o nowościach.

Podsumowanie odcinka

Co to jest perfekcjonizm?

  • Podstawą pojawienia się w naszym życiu perfekcjonizmu jest niskie poczucie własnej wartości. Jeżeli nie oglądałaś 1. odcinka i nie wiesz, czym jest niskie poczucie własnej wartości i skąd się bierze perfekcjonizm, możesz obejrzeć go tutaj.
  • Perfekcjonizm jest strategią radzenia sobie z niskim poczuciem własnej wartości. Ta strategia ma pomóc nam, byśmy czuły się lepiej i bezpieczniej.
  • Bezpieczeństwo bardzo często staje się najważniejszą wartością dla osoby, która ma niskie poczucie własnej wartości. I jest to zupełnie normalne, że szuka ona sposobów, by je sobie zapewnić. Nastawienie na osiągnięcia, na bycie najlepszą, z pozoru pozwala na osiągnięcie tego stanu. Dlatego perfekcjonizm bardzo często wydaje się być najlepszą strategią radzenia sobie.
  • Strategia perfekcjonizmu składa się z wielu nawyków, w szczególności nawyków myślowych – czyli automatycznych myśli, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Myśli te wywołują konkretne emocje. Najczęściej jest to lęk, strach, wstyd, poczucie winy. Chcąc pozbyć się tych emocji wykonujemy różne działania, np. odkładamy na później lub dopracowujemy szczegóły tak długo, aż poczujemy się bezpieczniej.
  • Niestety to działa tylko na chwilę. Ciągłe odkładanie na później lub przesuwanie terminów, z czasem zaczyna wywoływać jeszcze większy strach i jeszcze większe oczekiwania, co do osiąganego wyniku. Mogą się również pojawić zaburzenia lękowe lub objawy somatyczne, takie jak omdlenia czy ból brzucha.
  • Jeżeli takich sytuacji będzie w naszym życiu bardzo dużo, to może to się zakończyć chronicznym stresem, wypaleniem emocjonalnym, czy w końcu depresją. Ostatecznie może się okazać, że strategia, która miała nam pomóc czuć się bezpieczniej, spowodowała, że nasze poczucie własnej wartości obniżyło się jeszcze bardziej i czujemy się jeszcze bardziej zagrożone. Okazuje się więc, że perfekcjonizm tak naprawdę jest błędnym kołem, pewnego rodzaju pułapką.
  • Dlatego tak ważne jest byśmy na początku rozpoznały, czy perfekcjonizm jest naszą strategią radzenia sobie. Musimy rozpoznać z czym walczymy, żeby wiedzieć jak wygrać. Dlatego przygotowałam dla Was test “Czy jesteś księżniczką perfekcjonimu?”, dzięki któremu dosłownie w trzy minuty dowiesz się, czy perfekcjonizm jest również Twoją strategią. Możesz go pobrać bezpłatnie tutaj.
Pobierz bezpłatny dostęp do testu “Czy jesteś księżniczką perfekcjonizmu?” i sprawdź czy perfekcjonizm jest Twoją strategią działania.