Z kapelusza damy

ODCINEK 3

Czy perfekcjonizm to zmora tylko pracoholików?

Z kapelusza damy odc.3

Z kapelusza damy to seria merytorycznych szkoleń – pigułek wiedzy na temat tego, jak działać skutecznie, jak znaleźć czas dla siebie i przede wszystkim jak radzić sobie z perfekcjonizmem.

Dowiesz się również o nowościach i ważnych wydarzeniach.

Premierę obejrzysz w każdą środę w samo południe o godz. 12.00 na fanpage Dama Zorganizowana.

Obejrzyj 3 odcinek – Czy perfekcjonizm to zmora tylko pracoholików?

Poniżej znajdziesz opis odcinka, dodatkowe materiały oraz informacje o nowościach.

Podsumowanie odcinka

Czy perfekcjonizm to zmora tylko pracoholików?

  • Najczęściej perfekcjonizm kojarzy się z sytuacjami zawodowymi lub zadaniowymi. Bardzo często łączymy go z pracoholizmem.
  • Prawda jednak jest taka, że są trzy rodzaje perfekcjonizmu: zadaniowy, relacyjny i łączony.
  • Perfekcjonistka zadaniowa nastawiona jest na osiąganie sukcesów w pracy zawodowej lub podczas wykonywania innych zadań, jak np. obowiązki domowe, sport. Opiera się głównie na sukcesach i osiągnięciach. Chętnie rywalizuje z innymi i postrzega ludzi raczej jako konkurencję. Często wymaga perfekcji nie tylko od siebie, ale również od innych osób ze swojego otoczenia. Może na przykład kontrolować w jaki sposób te osoby wykonują swoje zadania i obowiązki. Pomimo, że wkłada bardzo dużo wysiłku, aby sprostać swoim oczekiwaniom, tak naprawdę nie do końca wierzy, że jej się uda. Liczy się dla niej przede wszystkim bycie najlepszą i zdobywanie pierwszego miejsca.
  • Drugi typ perfekcjonistki, to perfekcjonistka relacyjna. Jej główną potrzebą jest akceptacja ze strony innych. Unika więc konfliktów, jest “grzeczna”, robi to, co wypada, nie grzeszy asertywnością. Bardzo często wykazuje cechy tzw. “obsesyjnego pomagacza” – czyli osoby, która z chęcią pomaga każdemu i to w każdej sytuacji. Wszystko po to, by mogła czuć się potrzebna, ważna, lubiana. Często poświęca się dla innych ludzi i bierze pełną odpowiedzialność za relację, jakie tworzy z innymi osobami. Jej celem jest bycie najbardziej lubianą, zauważaną, akceptowaną osobą w grupie.
  • Trzeci rodzaj perfekcjonizmu, to perfekcjonizm łączony. Są to perfekcjonistki, które wykazują zarówno cechy perfekcjonizmu zadaniowego, jak i relacyjnego. Jest to najtrudniejszy i najbardziej obciążający typ perfekcjonizmu, gdyż powoduje potrzebę wykazywania się w każdej sferze swojego życia. Niestety najczęściej dotyka on kobiety. Jest to spowodowane z jednej strony oczekiwaniami społecznymi, co do osiągania sukcesów na polu zawodowym, a z drugiej zakorzenionym w tradycji oczekiwaniem, by kobieta dbała o relacje i rodzinny dom.
  • Każdy typ perfekcjonistki próbuje na swój sposób rekompensować sobie zbyt niskie poczucie własnej wartości. Niestety ta rekompensata skazana jest na niepowodzenie. Zarówno osiągnięcia, jak i akceptacja ze strony innych pomaga tylko na chwilę. To co tak naprawdę jest potrzebne, by pokonać perfekcjonizm i czuć się ze sobą dobrze, jest większa samoświadomość, refleksja i akceptacja samej siebie. A to wszystko możemy uzyskać poprzez zmianę nawyków myślowych.
  • Jeżeli chcesz sprawdzić, czy bliżej Ci do perfekcjonistki zadaniowej, relacyjnej, czy łączonej przygotowałam dla Ciebie test. Możesz go bezpłatnie pobrać. Wystarczy, że pod tym filmem na Facebooku wpiszesz w komentarzu słowo “sprawdzam”, a mój dworski lokaj Bocik Robocik, natychmiast go do Ciebie prześle.
  • Jeżeli jednak nie robiłaś jeszcze testu “Czy jesteś księżniczką perfekcjonizmu?”,  najpierw sprawdź, czy perfekcjonizm dotyczy własnie Ciebie. Test pobierzesz tutaj.
Pobierz bezpłatny dostęp do testu “Czy jesteś księżniczką perfekcjonizmu?” i sprawdź czy perfekcjonizm jest Twoją strategią działania.