Z kapelusza damy

ODCINEK 4

Dlaczego potrzebujemy być perfekcyjne?

Z kapelusza damy odc.4

Z kapelusza damy to seria merytorycznych szkoleń – pigułek wiedzy na temat tego, jak działać skutecznie, jak znaleźć czas dla siebie i przede wszystkim jak radzić sobie z perfekcjonizmem. Dowiesz się również o nowościach i ważnych wydarzeniach. Premierę obejrzysz w każdą środę w samo południe o godz. 12.00 na fanpage Dama Zorganizowana.
Obejrzyj 4 odcinek – Dlaczego potrzebujemy być perfekcyjne?
Poniżej znajdziesz opis odcinka, dodatkowe materiały oraz informacje o nowościach.

Podsumowanie odcinka

Dlaczego potrzebujemy być perfekcyjne?

  • Jak już wiesz podstawą perfekcjonizmu jest niskie poczucie własnej wartości. Kiedy mamy niskie poczucie własnej wartości, nie czujemy się bezpiecznie i wtedy może wykształcić się w nas strategia radzenia sobie – strategia perfekcjonizmu. Jej celem jest zapewnienie nam byśmy czuły się lepiej i bezpieczniej (więcej o poczuciu własnej wartości i strategii perfekcjonizmu dowiesz się z odc.1 Skąd się bierze perfekcjonizm? oraz odc.2 Co to jest perfekcjonizm?).
  • Jak się jednak okazuje strategia perfekcjonizmu w konsekwencji nie tylko nie pomaga poczuć się lepiej, ale może też obniżyć nasze poczucie własnej wartości. Dlaczego w takim razie ciągle ją stosujemy i chcemy ją stosować? Przedstawiam to na przykładzie starego domu.
  • Nasza psychika, tak jak dom ma swój fundament. Jest nim poczucie własnej wartości. Jeżeli w fundamencie są dziury, do domu mogą dostawać się wszelkie gryzonie i woda podczas ulewy. Dom jest niestabilny. Te dziury to właśnie złe myśli o sobie, które obniżają nasze poczucie własnej wartości. W obu przypadkach nie czujemy się bezpiecznie.
  • Aby poczuć się bezpiecznie próbujemy zatkać te dziury wykorzystując to, co mamy pod ręką. Są to różne szmatki, gałganki, kamienie i piasek. W naszym życiu będą to wszelkie osiągnięcia i sukcesy, dowody akceptacji i uznania.
  • Niestety takie zapychanie nie rozwiązuje problemu, gdyż szczury przegryzają szmatki, a woda wymywa piasek. Nasze sukcesy odchodzą w niepamięć lub umniejszamy je z biegiem czasu.
  • Najczęściej jednak sięgamy ponownie po te same metody, gdyż innych po prostu nie znamy, a te chociaż na chwilę pomagają poczuć się bezpiecznie.
  • Zastanówmy się jednak, co by się wydarzyło, gdybyśmy poprosiły o pomoc fachowca. Najprawdopodobniej odkopałby fundamenty, sprawdził, gdzie są dziury, jakiej wielkości i zalepił je odpowiednim materiałem. Tak samo powinnyśmy postąpić w życiu. Znaleźć te myśli, które nas blokują, sprawdzić kiedy się pojawiają i zastąpić je takimi, które będą nas wspierać w rozwoju własnej akceptacji. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego same, powinniśmy po prostu wezwać fachowca.
  • Tak naprawiony fundament nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo przed szczurami i wodą, ale zabezpieczy też przed dalszym rozpadem i w konsekwencji przed zniszczeniem domu. Nasze poczucie własnej wartości wreszcie się wzmocni i nie będziemy potrzebować strategii radzenia sobie jaką jest perfekcjonizm. Dzięki temu jesteśmy w stanie go pokonać.
  • Jeżeli chciałabyś, żeby Twoim fundamentom przyjrzał się fachowiec, umów się ze mną na konsultację wstępną. Konsultacja to 45 minut mojego czasu tylko dla Ciebie. Wartość takiej konsultacji to 249 zł, ale możesz odebrać ją całkiem za darmo klikając tutaj. Dzięki temu przyjrzę się Twoim “fundamentom” i powiem Ci, co można zrobić konkretnie u Ciebie, byś wreszcie mogła pokonać perfekcjonizm.
Pobierz bezpłatny dostęp do testu “Czy jesteś księżniczką perfekcjonizmu?” i sprawdź czy perfekcjonizm jest Twoją strategią działania.